5.10.2024 Já jako PARTNERKA/PARTNER >>>> Přidej se k nám na rodinné konstelace >>>>

Kdo přesně je kouč?

Tak, a je to tady!

Tímto zahajuji moje povídání, vyprávění příběhů a zprostředkovávání informací z oborů, které jsou podle některých tajemné, magické, přitažlivé, a podle jiných zase blbosti vycucané z prstu. Jedná se o řeč hvězd, čísel, karet, ve spojení s uměním koučinku.

IMGL5104

Rozhodla jsem se začít vysvětlením nejasného slova  „kouč“, pod kterým je těžké, si něco představit.

Maximálně tak ve spojení „fotbalový kouč“, což slýcháme ve sportovních zprávách v televizi či rádiu. Alespoň já jsem si to tak představovala. Něco jako trenér.

Pak jsem se v rámci školení poprvé setkala s živým koučem, tedy koučkou.

A světe div se, nepohybovala jsem ve světě sportu!

Na otázku koučky-lektorky, co si představuji pod slovem „kouč“, jsem tehdy odpověděla, „Něco jako trenér, někdo, kdo mi radí, co mám dělat“.

Jen se tak pousmála, zřejmě ji má odpověď moc nepřekvapila. Pak nám začala, objasňovat, co je koučování v pravém slova smyslu, tj.

Doprovázení člověka z místa, kde je, na místo, kde chce být. Kouč neradí. Kouč klade otázky, a sám nikdy neví, jaká bude odpověď.

A v tom je ta největší hodnota!

Vaše vlastní odpověď, Vaše vlastní řešení, a to jste už přestali věřit, že na to přijdete!

Kouč Vám ale věří. Věří ve Vás, i když Vy sami už ne.

Znáte ten pocit, kdy máte problém promyšlený skrz na skrz, neustále hledáte řešení, pitváte se v tom, ale prostě fakt nevíte, co s tím? Kudy nebo jak z toho začarovaného kruhu? A už jste z toho opravdu unavení?

Někdy stačí pár vhodných otázek někoho nezaujatého, někoho „zvenčí“. Profesionální kouč je ideální volba, proč hned psycholog?

Každý člověk je jiný, a každý může odpovědět jinak, jedinečně, někdy naprosto odlišně, než by odpověděl sám kouč, ale o toho tu nejde. Jde tu o to, jak odpoví sám klient.

Kouč respektuje jakoukoli odpověď. Nehodnotí, zda je dobrá, špatná, nic moc, nebo super. Ne, kouč respektuje odpověď člověka, který hledá řešení své situace, a formou dalších otázek ho podporuje v tom, aby si klient uvědomil všechny další souvislosti či následky.

Často je to o pocitech. A každý člověk cítí jinak, kouč nemůže ani nechce radit, co by měl dotyčný cítit. To zkrátka nejde.

Lidé často oceňují ten pocit, že v tak složité situaci nemusí být sami.

 Profesionální kouč, kterým jsem se v následujících letech rozhodla stát, je člověk, který prošel někdy i několika intenzivními výcviky. Tam se učí nejen klást vhodné otázky, které člověka-klienta podněcují k nejrůznějším myšlenkovým pochodům a úvahám, ale i k vnímání svých pocitů, prožitků, a práci s nimi.

20170719_140904

 Já opravdu věřím, že každý člověk někde hluboko v sobě ví…

 Kouč vede během koučování člověka tak, aby se držel konkrétního cíle, našel konkrétní řešení, stanovil si první konkrétní kroky, které k onomu řešení vedou, a sám si určil den, okamžik či termín, kdy nebo do kdy tyto kroky zrealizuje. Tak se přiblíží ke svému cíli.

 

Témata mých klientů jsou nejrůznější

  • život převrácený vzhůru nohama
  • pocit začarovaného kruhu
  • krize ve vztahu, změna partnera, rozvod, stěhování
  • pocit osamění při ztrátě blízkého člověka
  • pocity méněcennosti, sebedůvěra
  • rozvod, stěhování, chci se rozvést, ale mám strach a nevím, jak a kde začít
  • změna práce, nová pracovní výzva, nutnost změny firemní strategie
  • výpověď – chci podat, dostal/a jsem
  • změna životního stylu, nevím, jak chci žít, ale cítím, že takhle ne …

 Někdy doprovázím člověka, který prochází složitějším obdobím života i několik měsíců.

Ten se sám se rozhoduje o tom, jak často se vidíme. Většinou je to jednou za 3 až 6 týdnů. Řekneme si, co se od minule podařilo, co se nepodařilo, případně co nečekaného se přihodilo, a jak a kam postupovat dál, tak aby člověk toto období prožil v rámci možností co nejpohodověji.

 IMGL5146

V klidu a v pohodě, třeba při šálku kávy

Lidé se během naši konzultace zorientují v aktuální fázi života a dopodrobna naplánují, co a jak udělají, zrealizují, s kým je třeba si promluvit, a jak se na tento rozhovor (např. výpověď, rozvod, soud) připravit, aby se ho nebáli.

 Tu úlevu, naději a jiskru v očích mých klientů prostě miluju…

A když to celé propojím ještě s řečí hvězd, čísel nebo karet…

Gabriela Šátková
Astrologie a numerologie mi poskytují neobvyklé vhledy do osobnosti člověka, které dokážu velmi dobře využít při analýze nejrůznějších životních situací a událostí. To posléze vede k mnohem přesnějšímu pojmenování jádra věci a následně k pohybu lidí ku předu, na místo, kde chtějí být, žít a radovat se. Konkrétně tedy ven z nesnází, k učinění rozhodnutí, ke změně. Tu úlevu, jiskru a naději v jejich očích prostě miluju… Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.